Sredinom jula, objavila je norveška vlada, dvanaest njihovih ministarstava bili su na meti sajber-napada.
Zbog hakera Crna Gora je prošle godine elektrane, sa kompjuterskog, prebacila na ručno upravljanje, dok je u Srbiji iz istog razloga danima bio blokiran sistem u Republičkom geodetskom zavodu.
Na politički uzavreloj planeti sajber-napadi su efikasno sredstvo da se nekoj zemlji stavi do znanja da je slaba. Čak i kada iza nje, poput Norveške, stoji NATO. Osim narušene reputacije, stradaju i budžeti jer su materijalne štete gotovo neizbežne. Analitičari u FBI-u kažu da su se hakerski napadi uvećali za 300 odsto nakon korone, a da se godišnja šteta piše sa 12 nula, odnosno iznosi oko 10,5 hiljada milijardi dolara.
Ove brojke upozoravaju da je vreme da se sajber-bezbednost – dodatno obezbedi. Kada je reč o stanju na domaćem terenu, Ministarstvo za telekomunikacije nedavno je uputilo Nacrt zakona o informacionoj bezbednosti na javnu raspravu i ona će trajati do 30. avgusta.
Ako nacrt bude usvojen onako kako ga je napisala radna grupa, jedna od najvažnijih novina biće osnivanje kancelarije za informacionu bezbednost koja će obavljati poslove koje je iz ove oblasti do sada radila Republička agencija za telekomunikacije (Ratel) i Kancelarija za e-upravu.
– Ukratko, kancelarija će se baviti prevencijom i zaštitom od bezbednosnih rizika i incidenata u informaciono-komunikacionim sistemima (IKS) u Srbiji. Trebalo bi da preuzme sva prava, obaveze, zaposlene, predmete, opremu, sredstva za rad i arhivu Ratelovog Nacionalnog CERT-a (centra za prevenciju bezbednosnih rizika u IKT sistemima). Takođe, i iz delokruga Kancelarije za IT i e-upravu. Predviđeno je i da ova nova kancelarija aktivno učestvuje u otkrivanju incidenata, otklanjanju njihovih posledica, skeniranju mreže operatora IKT sistema... U njenoj nadležnosti trebalo bi da bude i standardizacije i sertifikacije IKT sistema, proizvoda, procesa i usluga i da bude jedinstvena tačka kontakta – objašnjava za „Politiku” Nebojša Jokić, izvršni direktor Mreže za sajber-bezbednost i član radne grupe koja je radila na predlozima novog zakona.Zapravo, Kancelarija za informacionu bezbednost, koja bi trebalo da počne sa radom do 2026, zamišljena je kao čuvar naše sajber-bezbednosti. Ali, kako ističe „Politikin” sagovornik, neophodno je da država obezbedi sve potrebne resurse za rad i da zaposleni budu adekvatno plaćeni. Jer posla će biti – danas su svi na meti hakera, i pojedinci i države, i javna preduzeća i nevladine organizacije, i akademske institucije i društvene mreže...
Stručnjaci odavno upozoravaju da nije pitanje ko, već kada će biti napadnut. A države posebno strepe za bezbednost takozvane kritične infrastrukture – vodovoda, saobraćaja, zdravstvenih sistema... Primera radi, samo mala promena količine hlora u gradskom vodovodu opasnost je po javno zdravlje.
– Prema svim procenama, u narednom periodu će se nastaviti trend povećanja broja sajber-napada, ali i njihove sofisticiranosti. Radi bržeg i efikasnijeg odgovora na incidente u sajber-prostoru, posebno na one usmerene prema IKT sistemima od posebnog značaja, veoma je bitno napraviti koncentraciju raspoloživih kapaciteta i skratiti vreme potrebno za razmenu informacija, odlučivanje i reagovanje. To je svrha predloga za osnivanje ove kancelarije i objedinjavanje raspoloživih kapaciteta u jednu celinu – dodaje Jokić.
Postojeći zakon već je kazao koji su to IKT sistemi od posebnog značaja – oni koji se koriste u poslovima organa vlasti, za proizvodnju i distribuciju električne energije, u saobraćaju, zdravstvu, bankarskom i finansijskim tržištu, upravljanju nuklearnim objektima, proizvodnji i snabdevanju hemikalija... Takođe, propisane su i obaveze njihovih operatora, a one podrazumevaju upisivanje u evidenciju, preduzimanje mera zaštite, usvajanje Akta o bezbednosti, uređivanje odnosa sa trećim licima, dostavljanje obaveštenja o incidentima, statističkih podataka... Nacrt zakona o informacionoj bezbednosti, praveći podelu IKT sistema od posebnog značaja na prioritetne i važne, uspostavlja još viši nivo sajber-bezbednosti.